Giorgi Getiašvili un Ilze Aizsila

Dziesma “Tosts Latvijai”

Jaunas vēsmas mūzikā: tuvojoties Latvijas valsts svētkiem, Radio SWH un Radio SWH+ klausītājiem bija iespēja dzirdēt gruzīnu dziedātāja un vīndara Giorgijs Getiašvili (Giorgi Getiashvili) dziesmas ar latviešu rakstnieces Ilzes Aizsilas vārdiem – „Tosts Latvijai” – pirmatskaņojumu.

2022. gada pavasarī gruzīnu mūziķis no Kahetijas reģiona Giorgijs Getiašvili pirmo reizi viesojās Latvijā ar koncertprogrammu. Latviešu ļaudis, kultūra un daba iedvesmojusi mākslinieku jaunai dziesmai. Meklējot iespējamo dziesmas vārdu autoru, mūziķis uzrunājis latviešu rakstnieci Ilzi Aizsilu. Tā starptautiskā kopprojektā tapa dziesma „Tosts Latvijai”. Klausītāji pamanīs, ka dziesmā ieskanas arī gruzīnu tautas mūzikas ritmi (panduri spēle) un ir jūtama gan mūziķa, gan dziesmas vārdu autores mīlestība pret šo zemi.

Giorgijs Getiašvili latviešu valodu nepārvalda, taču dziesmu ir vēlējies izpildīt latviski: „Savās mājās, Gruzijā, bieži uzņemu viesus no Latvijas, iepazīstinu viņus arī ar galda kultūru, kur liela nozīme ir tostiem. Ar skaņdarbu vēlējos paust manu cieņu un jūtas pret šo valsti latviešiem saprotamā veidā. Priecājos par lielisko sadarbību ar dzejnieci Ilzi Aizsilu. Vēlu Latvijai spožu nākotni un to izsaku dziesmā „Tosts Latvijai”!”  

Pašmāju rakstniece Ilze Aizsila: „Šis bija mans pirmais mēģinājums uzrakstīt dziesmas vārdus, kas skanētu kā tosts valstij, turklāt lai tas atbilstu jau sacerētai melodijai un dziesmas autora vēlamajai noskaņai. Sanākusi pacilājoša, patriotiska dziesma Latvijai. Viens no maniem mērķiem ir rakstīt vārdus dziesmām. Sirsnīgi pateicos Giorgijam Getiašvili par uzaicinājumu sadarboties šīs dziesmas tapšanā!”

Dziesma „Tosts Latvijai” (mūzika, balss – Giorgijs Getiašvili; vārdi – Ilze Aizsila) pagaidām klausāma radio arhīvā:

Dziesmas “Tosts Latvijai” vārdi lasāmi šeit!

***

Par komponistu un dziedātāju

Giorgijs Getiašvili spēlē gruzīnu mūzikas instrumentu panduri, kā arī klavieres un ģitāru, komponē mūziku, dzied,  iepazīstina ārzemju viesus ar vīna darīšanu un galda kultūru izdaudzinātajā tūrisma galamērķī Kahetijā, Gruzijā.  2022. gadā Giorgijs Getiašvili radio klausītājus Latvijā iepriecināja ar Ukrainas uzvarai veltītu dziesmu (angļu val. – „Ukraine is in my Heart”) ar ukraiņu dzejnieka vārdiem.

Par dziesmas vārdu autori

Ilzes Aizsilas vārds literatūrā iemirdzējās 2021. gadā, kad tika publicēti pirmie romantiskie romāni: „Dzīvot naktij” (līdzautore Indra Ēķe-Začeste) un „Mīlas kastings”. Šogad autorei iznācis jauns humoristiskais romāns „Solis līdz altārim”. Ilze Aizsila raksta arī dzeju (pseidonīms Luna) un ir dziesmas „Dzīvot naktij” vārdu autore. Viņas moto ir „Literatūra sirdij un dzīvespriekam”.