Bērniem
Bērniem

Teiksma par Babīti

Pasaka bērniem un teiku par Babītes vārda izcelsmi apkopojums

Kas ir Babīte? Katram tās iedzīvotājam un viesim šis vārds nozīmē kaut ko citu. Svarīgākais ir izdomāt, ko tas nozīmē Tev! Un Tava Babīte var būt pavisam neparasta, fantastiska, dažādu iztēles notikumu un pavisam īstu atmiņu piepildīta.

Šī grāmata ir domāta Tavai iedvesmai. Tajā lasīsi rakstnieces Ilzes Aizsilas pasaku “Teiksma par Babīti”, ko ilustrējusi jaunā māksliniece Kate Daniela Mičule. Bet šis nav vienīgais nostāsts par Babītes ezera un tā nosaukuma izcelsmi – grāmatā lasīsi arī latviešu tautas teikas par šo vietu. Gribi teikt, ka tā nu noteikti nevarēja būt, bet patiesībā bija pavisam citādi? Tavai iztēlei atstāta vieta radošajā uzdevumā “Mana Babīte”.
Lai “Teiksma par Babīti” noder iedvesmai, labāk iepazīstot savu apkārtni un bagātinot to ar savām domām!

Grāmata tapusi pašvaldības projektu konkursā “Ģimenei. Videi. Izaugsmei Babītes novadā”.

  • Formāts: A5
  • Svars: 200 g
  • Lappuses: 24
  • ISBN: 978-9934-550-48-5
  • UDK: 821.174-93-3 Ai880
  • Publicēts: 2021-08

Vēlies izlasīt?

Grāmata ir Mārupes novada pašvaldības izdevums. Pieejams pašvaldības bibliotēkās un internetvietnē marupe.lv.

Projekts “Daudzinām Babīti”

Projekta pieteicējs: SIA “Kelmo”
Projekta idejas un teiksmas autore: Ilze Aizsila
Ilustrācijas: Kate Daniela Mičule
Literārā redaktore: Ieva Melgalve
Izdevniecība: “Iedvesmas grāmata”

Grāmata izdota 2021. gadā Rīgā, ar Babītes novada pašvaldības finansiālu atbalstu projektā “Ģimenei. Videi. Izaugsmei Babītes novadā”.

Audio pasaka "Teiksma par Babīti"

Ilze Aizsila - romāna

Autores vēstule lasītājiem

Mīļie lasītāji!

Esmu novērojusi kādu dīvainu parādību pati sevī, proti: kad rakstu stāstus vai pasakas, tie ir darbi ar nopietnāku saturu, nekā romāni vai stāsti, ko rakstu pieaugušajiem. Tāpat arī “Teiksma par Babīti” ir darbs ar vērtīgu mācību “neizmākoņot savu laiku” .

Vai zini, ka Mārupes novadā atrodas Babītes ezers, kurā ligzdo ūdensputni un pavasaros, rudeņos gājputni veido skaistus rakstus ezera atspulgā? Ezers bagāts arī ar zivīm un daudzām niedru pundursaliņām. Vai šāds dabas brīnums nevar iedvesmot pasakas radīšanai? Mani iedvesmoja. Atlika veinīgi izvēlēties kādu no iespējām: 1) rakstīt par Babītes ezeru kaut ko pilnīgi jaunu; 2) veikt nelielu izpēti un ar iecerēto pasaku izcelt vēl senākus darbus – tautas teikas.

Es paliku pie otrās idejas un devos uz bibliotēku. Palasīju, aplūkoju attēlus, aizbraucu uz ezeru. Pēc divām dienām darbs bija uzrakstīts. Grāmatas veidošana gan aizņēma krietni ilgāku laiku, bet pasaka bija atlidojusi putna spārniem.

Atskatoties uz radošo procesu, priecājos par visiem cilvēkiem, kas palīdzēja šo projektu īstenot. It īpaši liels paldies jaunajai māksliniecei Katei Danielai Mičulei, kuras iztēle ir radījusi grāmatiņā aplūkojamās ilustrācijas. Tagad mēs zinām, kā izskatās Barbara, mākoņprincesīte Babīte un mākoņvalstība, no kuras tā nākusi. Jo īpaši mīlīgs man šķiet Lielupes (tā ir gotiņa) zīmējums. Un jums?

Ja palasīsit senās tautas teikas par Babītes ezera izcelsmi, tās ir nedaudz (ļoti) bēdīgas. Ja palasīsit “Teiksmu par Babīti”, sapratīsit, kāds instruments ir cilvēka prāts un kā mēs paši spējam mainīt pasauli, kuru vērojam, kurā dzīvojam un kurā veidojam attiecības ar citiem cilvēkiem. Vārdi ir burvju instruments, kopiet savu valodu un izmantojiet vārdus, lai padarītu dzīvi jaukāku!

Lai patīkama lasīšana vai klausīšanās, lai salds miedziņš un kāds jauns padomiņš!

Sirsnībā

Ilze Aizsila

Uz tikšanos un sazināšanos!

Atsauksmēm, komentāriem, priekšlikumiem vai jautājumiem par grāmatu ar personificētu ierakstu un autogrāfu aicinu pakāpelēt pa šo balto ailīšu kaskādi. Zinātkārajiem – poga zemāk.

Kontakti: ilze.aizsila@gmail.com, +371 20151118
Foreign Rights: Zvaigzne ABC Publishers | Cataloque 2023>>

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes – nelielas teksta datnes, kuras tiek saglabātas Jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad Jūs atverat vietni. Uzzini vairāk!