Rīgas Grāmatu svētki 2023, Ilze AIzsila

Rīgas Grāmatu svētkos 2023

4. novembrī, Rīgas Grāmatu svētkos 2023 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, grāmatu kluba vadītāja Kristīne Pīkenena aicināja uz sarunu “Spirgtas un modernas vēsmas vai draudi grāmatu nākotnei” par mākslīgā intelekta (MI) lomu grāmatu tapšanas procesā.

Rakstniece Ilze Aizsila stāstīja par dzirdēto Frankfurtes grāmatu gadatirgū, arī par to, ka viņas romānā “Solis līdz altārim” ( Zvaigzne ABC ) parādās mākslīgais intelekts un kādā veidolā. Atklāja, ka nevēlētos “trenēt” MI, lai tas uzlabotu savu rakstītprasmi un sāktu kopēt rakstības stilu vai uzlabotu savas sacerētāja spējas.

“MI pagaidām ir kā “papagailis”, kurš spēj tikai atkārtot kaut kur nolasītas domas, teikumus, izpildīt komandas un pa laikam kaut ko samelot. Kam patiesībā pieder viņa izmantotie informācijas avoti, ir autortiesību problēmjautājums. Par laimi, MI nepiemīt spēja just emocijas un izprast cilvēkus, jo esam tik unikāli, daudzdimensionālas būtnes, katrs ar savu dzīves pieredzi, tāpēc daiļliteratūrā tam mūs nepārspēt. Jāpieņem, ka tas attīstīsies ļoti strauji un daudzās dzīves jomās jau kļūst par lielisku palīgu. Taču jābūt modriem, uzmanīgiem, to lietojot. Ja ar to varētu vien palielināt savu potenciālu, būtu jauki, bet citādi – lietojam atbildīgi un sargājam savas unikālās prasmes, talantus, tiesības un brīvību,” aicina rakstniece.

Latvijas Grāmatu svētkus organizē Latvijas Grāmatizdevēju asociācija. Apmeklētājiem dalība tajos ir bez maksas.