Foto: Amanda Anusāne/latgalīšu kulturys kusteiba "Volūda"

Latgales prozas lasījumi 2023

2023. gada 7.decembrī Rēzeknē norisinājās literārā konkursa “Latgales prozas lasījumi 2023” noslēguma pasākums “Proza i karbonadis”, kur savus stāstus lasīja pieci labāko konkursā “Latgolys prozys skaitejumi” iesūtīto darbu autori.

Šogad par uzvarētāju kļuva literāte, literatūrzinātniece Ilze Sperga ar stāstu “Breiveiba”, otro vietu ieguva Vita Briška ar stāstu “Kolteņa teiksmainais CV”, trešo – Sarmīte Trūpa ar stāstiem “Par gūvi i marcipanu” un “Par zyrgim i uobelim”. Ilze Aizsila, Dāvids Rubens, Alda Bukša un Egita Kancāne par saviem darbiem saņēma Atzinību.

Par Ilzes Aizsilas stāstu “Balta lapa” saņemti žūrijas komentāri, atsauksmes:

  • “Sazatikt, pīrakstiet i byut. Voi vusa dzeive ir pīrakstieta ar pyldspolvu, kuruos tinte izgaist? Voi tev ir kū skaitiet? Stuosts veiksmeigi sapeits ar personīgū i myužeigū.”
  • “It kā ikdienišķas atvadu sarunas ar vecmāmiņu ļauj iejusties Latgales vidē, tās valodu daudzveidībā. No šī stāsta staro miers un sirsnība.”
  • “Par saknēm un turpināšanos, smeldzīgi un paņemoši. Vārdos, kas “ierāmē un meklē patiesību” ar visdziļāko pietāti un mīļumu un šur tur dāsni iekaisītiem paaudžu vieduma graudiem. Pamanīju, uzlasīju, apmīļoju un paglabāju. Paldies.”

Ilze Aizsila: “Biju ļoti pārsteigta, ka starp labākajiem atzīts arī mans stāsts, jo tas gan ir par notikumiem Latgalē, bet rakstīts latviešu literārajā valodā (ar izņēmumiem dažos teikumos). Jo “nākt no Latgales ” vēl nenozīmē brīvi runāt un pareizi rakstīt latgaliešu valodā. Tomēr esmu par to, lai latgaliešu valoda saglabātos arī rakstveidā. Manā sirdī tā ir un paliks valoda, kurā runāja vecvecāki, kurā mēdzu dziedāt, un vienīgā, kurā lūdzos. Sirsnīgs paldies organizētājiem un žūrijai par atzinību!”

Konkursu “Latgolys prozys skaitejumi” organizējusi latgaliešu kultūras kustība “Volūda” (biedrība “LgSC”) sadarbībā ar festivālu “Prozas lasījumi”, un tas noticis ceturto reizi. Mērķis: veicināt literāro procesu Latgalē.

Pasākuma ieraksts tiešsaistē: lakuga.lv

Apraksts un foto latviešu literārajā valodā: lsm.lv

Foto: Amanda Anusāne/latgalīšu kulturys kusteiba “Volūda”